Jdi na obsah Jdi na menu
 


Recenze

)

Tak další Pixarovka je tady a na rozdíl od ostatních recenzí (to se týká všech recenzí od jakýchkoliv recenzentů na jakoukoliv Pixarovku) si odpustíme naříkaní a jásání, kdy se to Pixaru nepovede a jeho série skvělých filmů se zasekne. Podle mě se už zasekla. Život brouka nebyl nijak skvělý a i když Autíčka nejsou dle mého názoru horší, tak přeci jen na trháky Hledá se Nemo či Úžasňákovi zdaleka nemá. A čím že to je?

V první řadě to nebude grafikou. Ta je opět výtečná a překonává vše, co dosud bylo natočeno (nakresleno). Tentokrát se tvůrci vydali po stařičké ROUTE 66 a přivezli si odtud spousty fotek a dokonce i vzorky půdy, takže všechno vypadá jako ve skutečnosti. Další výkony superpočítačů spolkly všudypřítomné odrazy okolí na kapotách autíček.
Dokonce to nebude ani tou řadou nápadů, jimiž jsou filmy Pixaru vždycky prošpikované. Ano, narážím na všude zmiňované automouchy, automraky a odkazy na jiné filmy. Už se dostáváme k jádru problému. A to je to, co nikdy nedělalo Pixaru vážnější problémy. Příběh.

Auta prostě nemají příběh tak super jako všechny ostatní Pixarovky a hlavně není originální. Příběh je ve stylu "namyšlený floutek se shodou náhod dostane do zapomenuté díry, kde ho spousta „buranů“ přivede na tu správnou cestu, aby mohl na závěr ukázat, že se opravdu polepšil". Není to prostě to nepoznané a všechny dějové zvraty očekáváte již předem - a přitom to tvůrci vypráví takovým tím způsobem: „Ha, tak tohle jste opravdu nečekali, co?“. Je pravdou, že děti asi neviděly tolik filmů jako dospělí, čímž pro ně bude příběh asi daleko originálnější, než pro ty větší diváky.

Výrazným plusem jsou skvěle animovaná auta. Kdo by řekl, že tyhle plechovky na kolečkách mohou dělat takové roztomilé ksichtíky, které s klidem pokryjí všechny běžné lidské emoce. A to nemají uši. Vůbec celý autíčkosvět je fascinující. Už jenom vymyslet, že auta nepotřebují lidi, občerstvovat se chodí k benzinovým stanicím a místo pout slouží policejní botička, to si zasluhuje uznání. Animátoři se snaží, i když v centru dění nejsou zrovna autíčka a vy žasnete nad exteriéry. Ty tisíce fotek ze stařičké silnice našly uplatnění...

Další věc, která tu chybí, jsou „dospělácké“ vtípky. Pamatujete si, jak jste se u Nema či Úžasňákových smáli či usmívali u míst, kde děti okolo nevěděli, jestli jste náhodou neutekli z blázince? V Autech takovýchto momentů moc není. Což Auta dělá nejvíce film pro děti od Pixaru. Dalším problémem může být to, že přeci jen u nás není tak populární americká kultura. Přeci jen Američanům říká něco víc jejich historická „cesta“ a i závody Nascar u nás nepatří mezi nějaké extra známé. Proto možná v Americe film válí, protože Američané jsou na svoji kulturu patřičně hrdí a umějí ji prodat.

A nakonec je tu to veliké očekávání. Kdyby to nebyl Pixar a já od toho nečekal další bombu ve stylu Nema, tak bych teď psal asi o dost pozitivnější recenzi. Jenže tomu tak není. Byl jsem na to prostě natěšený a to i přesto, že trailery vypadaly už nějak „jinak“.

Já vím, hážu tady špínu na asi nejlepší animák roku a ani nevynesu do výše všechny ostatní klady. Takže si to ujasněme. I když Auta patří k těm horším filmům od Pixaru, tak pořád oproti jiným letošním animákům hrají úplně jinou ligu. Jak jsem řekl, animace je úžasná a i když si teď trochu protiřečím, máte šanci najít spoustu vtípků (je jich sice míň, než jste zvyklí, ale stejně jich je dostatek).

A nakonec ještě moje klasické lamentování na závěr. Určitě si čeští dabéři dali na namluvení svých postav pořádně záležet, ale přeci jen to nebude tak skvělé jako originál - pohyby úst byly nakresleny až poté, co byl udělaný dabing. Ale pokud chcete nerušeně zírat na plátno a nenechat se rozptylovat titulky, tak tu češtinu nějak překousnete.


UK Life Insurance Quotes
Click Here
Critical Illness Insurance
Buildings Insurance
UK Quotes